This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.
Naši stručnjaci odgovaraju na najčešća pitanja
Pronađite odgovore na česta pitanja postavljena od strane kandidata za usluge zapošljavanja, privremeno zapošljavanje ili studentske poslove.
Zašto raditi sa agencijom za zapošljavanje?
Rad sa kompanijama za zapošljavanje je samo jedan od načina da povećate svoje šanse da pronađete posao koji želite. Agencije za zapošljavanje često deluju kao „posrednici” koji vas identifikuju i povezuju sa potrebama za zapošljavanjem izražavaju poslodavci. Često poslodavci odlučuju da oglašavaju otvorene pozicije preko agencija kako bi rasteretili svoj poslovni sistem dugotrajnog procesa regrutovanja i selekcije prave osobe i povezuju sa potrebama za zapošljavanjem koju izražavaju poslodavci.
Koje usluge DEKRA nudi?
Usluge koje nudi DEKRA su angažovanje zaposlenih (agencijsko zapošljavanje), konsultantske usluge u oblasti ljudskih resursa i usluge organizacije događaja i logistike. Usluge agencije za rad odnose se na privremeno zapošljavanje (na osnovu administrativnog modela ili modela efektivnog radnog vremena), usluge „Probe i angažmana“ ili predselekcije, zapošljavanja i selekcije kandidata. Usluge obuhvataju izradu i postavljanje oglasa za posao, selekciju kandidata, prikupljanje dokumentacije i izradu ugovora o radu, prijavu za penzijsko i zdravstveno osiguranje, obračun plata, isplatu plata i druge neophodne administrativne poslove. Usluge konsaltinga u vezi sa lj. resursima (HR) su usluge zapošljavanja, procene potencijala, organizacione dijagnostike i druge HR usluge prilagođene potrebama klijenata. Usluge organizacije događaja i logistike uključuju promocije, upravljanje događajima i različite metode istraživanja tržišta.
Šta se dešava nakon što se prijavim za posao preko DEKRA oglasa za posao?
Konsultanti za regrutovanje pregledaju prijave kandidata, kao i njihove biografije i proveravaju u kojoj meri iskustvo kandidata ispunjava uslove posla koje je odredio klijent. Kandidati koji uđu u uži izbor pozivaju se na razgovor sa konsultantom. Nakon toga, u zavisnosti od procene znanja i motivacije za posao, klijentu se preporučuje ili ne preporučuje njihov angažman. Ponekad je u ovoj fazi, zbog specifičnih zahteva klijenta, potrebno obaviti psihološku procenu ili izvršiti proveru određenih znanja. Nakon aktivnosti koje sprovodi DEKRA, klijent preuzima i vodi dalje naknadne razgovore i pregovore o poslu. Ukoliko kandidat prihvati ponudu za posao i počne da radi, odnosno na kraju procesa zapošljavanja, agencija obaveštava ostale kandidate o ishodu selekcije. Biografije kandidata se automatski čuvaju u bazi podataka DEKRA do kraja tekućeg procesa selekcije, a biografije onih kandidata koji su dali saglasnost na čuvanje podataka čuvaju se do 5 godina.
Ako se prijavim na jedan od oglasa za posao preko DEKRE, da li mogu da se prijavim za druge poslove?
Naravno! Možete se prijaviti za onoliko poslova za koliko ste motivisani i kvalifikovani. A ako vam se ponudi pozicija, vi birate da li želite da preduzmete sledeći korak.
Koje informacije biografija mora da sadrži?
Prilikom dostavljanja biografije (CV) putem otvorene aplikacije ili konkurisanja za određeni posao, obavezno navedite sve sledeće lične podatke: adresa (ulica, grad, država), broj telefona, adresa e-pošte, podaci o stečenom obrazovanju (škola, zvanje, godina završetka), podaci o radnom iskustvu sa detaljima za svaki posao (period zaposlenja, naziv firme, lokacija firme, naziv radnog mesta, kratak opis posla), znanje stranih jezika, vozačka dozvola, drugi podaci koje smatrate važnim, npr. lične veštine, interesovanja i ambicije, hobiji.
Mogu li svoju biografiju poslati direktno DEKRA-i?
Ukoliko svoju biografiju pošaljete na neku od kontakt adresa e-pošte, bićete preusmereni na DEKRA stranicu za karijeru, gde je potrebno da se registrujete i otvorite profil. Postupak je izuzetno jednostavan i brz. Agencija koristi specijalizovani poslovni softver za upravljanje bazama podataka kandidata i brojnim procesima selekcije kako bi ih učinila efikasnijim. Prijavljivanje putem linka na stranici za karijere je takođe neophodno za informisanje o korišćenju ličnih podataka i za davanje saglasnosti za korišćenje vaših podataka.
Zašto su oglasi ponekad anonimni, bez naziva poslodavca?
Poslodavci žele profesionalan pristup procesu zapošljavanja, pa ulogu posrednika poveravaju agenciji za zapošljavanje. Anonimnost oglašavanja garantuje poslodavcima nesmetano odvijanje njihovog svakodnevnog radnog procesa i bez prekida, a diskrecija isključuje mogućnost „pritiska“ na zainteresovane strane; time poslodavac održava svoj integritet. Agencija obezbeđuje strogu poverljivost prijava, a izabranim kandidatima privatno daje podatke o poslodavcu, a zatim nudi mogućnost izbora da li žele da konkurišu za posao kod navedenog poslodavca.
Mogu li da razgovor o poslu sa agencijom obavim onlajn?
DEKRA sprovodi onlajn razgovore, kao i onlajn testiranje i procenu znanja i veština. Od marta 2020. razgovor obavljamo skoro isključivo putem video poziva. DEKRA koristi platformu Microsoft Teams, koja je veoma jednostavna i praktična. Nakon što telefonom dogovorite razgovor sa konsultantom, dobićete poziv za sastanak sa linkom za pridruživanje. Ako koristite mobilni telefon, potrebno je da instalirate aplikaciju; instalacija neće biti potrebna ako koristite računar ili laptop.
Zašto proces zapošljavanja traje toliko dugo?
DEKRA, kao posrednik kome je primarna delatnost regrutacija, konstantno nastoji da fazu regrutovanja (oglašavanje i pozivanje kandidata) sprovede u najkraćem mogućem roku, koji može da traje 2 do 3 nedelje. Sledeći preporuku, poslodavac određuje tempo daljih koraka. Od toga kako će poslodavac organizovati svoje vreme i obaviti razgovore sa predloženim kandidatima zavisi i koliko će im vremena biti potrebno za naredne runde razgovora i donošenje konačne odluke. Ovaj proces se ponekad može desiti brzo, ali u proseku traje 5 do 6 nedelja.
Kako funkcioniše privremeno zapošljavanje preko agencije za zapošljavanje?
Agencijsko zapošljavanje je poslovni model između agencije, korisnika (kompanije u kojoj su radnici angažovani preko agencije raspoređeni) i zaposlenog koji je upućen korisniku. Agencija i korisnik sklapaju ugovor o raspoređivanju zaposlenih koji obuhvata sve bitne karakteristike poslovne saradnje propisane Zakonom o radu. Potom agencija i zaposleni sklapaju ugovor o radu kojim se zaposleni zapošljava i kroz upućivanje počinje da radi kod korisnika.
Ko je poslodavac agencijskog radnika?
Agencija vrši prijavu zaposlenog na obavezno penzijsko i zdravstveno osiguranje. U tom smislu, smatra se poslodavcem zaposlenog kojeg upućuje/obezbeđuje klijentu na određeno vreme pod određenim uslovima. U pogledu obaveza koje se odnose na bezbednost i zdravlje na radu, korisnik/klijent se smatra poslodavcem po Zakonu o radu.
Da li agencija za privremeno zapošljavanje uzima proviziju od agencijskih radnika?
Agencija zaposlenom ne naplaćuje proviziju.
Da li plaćam proviziju kao kandidat za posao koji koristi uslugu regrutovanja i selekcije?
Naše usluge su besplatne za kandidate/lica koja traže posao. Možete se registrovati na našem veb-sajtu ili se prijaviti na oglase za posao koje nudimo besplatno, a mi ćemo vas kontaktirati i ponuditi vam posao koji će odgovarati vašem iskustvu i obrazovanju.
Da li agencija pokriva putne troškove za razgovor za posao?
DEKRA ne pokriva troškove prevoza koji mogu nastati prilikom dolaska ili putovanja na razgovor o poslu sa agencijom ili potencijalnim poslodavcem. Ponekad poslodavci pokrivaju troškove prevoza za kandidate ako se od njih očekuje da putuju kako bi prisustvovali završnim krugovima razgovora za posao, ali se za prve runde razgovora obično ne plaća naknada za putne troškove.
Šta je zarada?
Pod zaradom, odnosno naknadom zarade u smislu zakona smatra se zarada, odnosno naknada zarade koja sadrži porez i doprinose koji se plaćaju iz zarade (Bruto I).
Šta je NETO zarada?
Neto zarada je iznos koji se isplaćuje zaposlenom i dobija se kada se od Bruto I odbiju porez na zarade i doprinosi za obavezno socijalno osiguranje iz zarade.
Šta je BRUTO I, a šta BRUTO II?
Bruto I je zarada zaposlenog i obuhvata neto zaradu, porez na zarade (po stopi od 10%) i doprinose za obavezno socijalno osiguranje koji se plaćaju iz zarade (doprinos za penzijsko i invalidsko osiguranje po stopi od 14%, doprinos za zdravstveno osiguranje po stopi od 5,15% i doprinos za osiguranje za slučaj nezaposlenosti po stopi od 0,75%). Bruto II predstavlja ukupni trošak poslodavca za zaradu zaposlenog i obuhvata Bruto I i doprinose za obavezno socijalno osiguranje koji se plaćaju na zaradu (doprinos za penzijsko i invalidsko osiguranje po stopi od 10% i doprinos za zdravstveno osiguranje po stopi od 5,15%). Osnovica za obračun poreza na zarade i svih doprinosa je Bruto I.
Šta je lični odbitak?
Lični odbitak je neoporezivi iznos prihoda.